Homeopatija je celosten sistem zdravljenja, ki sodi med alternativno medicino, temelji pa na zakonu podobnosti. Podobno se zdravi s podobnim. To pomeni, da homeopatsko zdravilo na zdravem človeku ustvarja podobne učinke, kot so tisti ob bolezni, pri tem pa nima na telo nobenega škodljivega delovanja. Ali zapisano drugače: učinkovito je tisto zdravilo, ki v zdravem telesu povzroči podobne simptome kot jih povzroča bolezen, ki jo zdravimo. Na tak način naj bi se v skladu s homeopatskim prepričanjem ponovno vzpostavilo notranje ravnovesje organizma.
Za lažje razumevanje si poglejmo naslednji primer. Vsi dobro vemo, da pri rezanju čebule jokamo, v očeh pride tudi do pekoče bolečine, nemalokrat pa vse skupaj spremlja tudi voden izcedek iz nosu. Ker se podobno zdravi s podobnim, lahko za vsa bolezenska stanja, ki se kažejo z izcedki iz nosu in solzenjem oči (npr. nahod), uporabimo homeopatska zdravila, ki so pripravljena iz čebule.
Beseda homeopatija izhaja iz grščine, kjer hómoios pomeni enak oz. podoben in páthos trpljenje oz. bolezen. Homeopatski sistem zdravljena je pred približno 200 leti utemeljil nemški zdravnik dr. Samuel Hahnemann. Takšno zdravljenje je možno pri različnih bolezenskih znakih, ni pa mogoče takrat, ko je v telesu že prišlo do nepopravljivih okvar.
Glavna načela homeopatije
1. Načelo podobnosti
To načelo smo omenili že v uvodu: podobno se zdravi s podobnim.
2. Načelo individualnosti
Pacientu zdravnik homeopat predpiše tisto zdravilo, ki je najbolj ustrezno glede na bolnikove individualne simptome.
3. Načelo potenciranja
Homeopatska zdravila se pripravljajo z redčenjem in pretresanjem. Na vsaki stopnji redčenja postane zdravilo zaradi pretresanja močnejše oz. bolj potentno.
Povzeto po: https://www.homeopatskazdravila.com/
Homeopatska zdravila jemljemo po navodilih homeopata
Homeopatska zdravila so lahko rastlinskega, živalskega ali mineralnega izvora. Najpogosteje jih najdemo v obliki kroglic ali raztopin za peroralno uporabo, seveda pa obstajajo tudi v obliki mazil, injekcij, tablet in tako naprej. Zanje je značilna velika razredčenost. Dobimo jih namreč tako, da zaporedno mešamo in redčimo zdravilne učinkovine. Končni izdelek lahko vsebuje le minimalne količine osnovne snovi.
Ker je homeopatija tudi empiričen način zdravljenja, so zdravila testirana na zdravih prostovoljcih. Veliko zdravil, ki so danes v uporabi, so preizkusili zdravniki homeopati na sebi, na drugih zdravnikih in na svojih bližnjih.
Homeopatska zdravila se ne predpisujejo na podlagi diagnoze bolezni, temveč na osnovi specifik določenega pacienta. Vsak pacient torej dobi zdravilo, ki je zanj najbolj primerno. Homeopat pacienta najprej temeljito pregleda, potem pa mu predpiše le eno zdravilo, ki pacienta zdravi celostno, kar pomeni, da deluje na telesno in duševno raven.
Za zdravilo je značilno tudi to, da lahko na začetku povzroči poslabšanje, ki pa ne traja dolgo. To pomeni, da je zdravilo začelo delovati.
Homeopatska zdravila nimajo stranskih učinkov, zato so primerna za vse starosti, pa tudi za nosečnice in dojenčke. Seveda pa jih moramo jemati ustrezno z navodili homeopata. Običajno se homeopatija uporablja kot pomoč konvencionalnemu zdravljenju, saj gre za združljivi metodi.
Kaj vse lahko zdravimo s homeopatijo?
Homeopatsko zdravljenje uporabljamo predvsem za zdravljenje lažjih akutnih stanj, kamor sodijo prehlad in boleče žrelo, hripavost, kašelj, gripa, alergije, zgaga, napihnjenost in krči, bruhanje in driska, zaprtje, potovalna slabost, herpes na ustnici, vnetje mehurja, piki žuželk, glavobol in utrujenost, stres, boleča menstruacija, nespečnost, športne poškodbe in podobno.
Pri hudih degenerativnih obolenjih ali obolenjih, pri katerih so se že pojavile nepopravljive okvare, ne moremo pričakovati ozdravitve, lahko pa težave lajšamo, pa tudi napredovanje bolezni lahko upočasnimo. Tu naj kot primere navedemo degenerativne spremembe hrbtenice in sklepov, okvare ledvic, srčnih zaklopk in tako naprej.
Zelo pomembno je, da se homeopatska zdravila pričnejo jemati takoj, ko se pokažejo prvi simptomi.