Pri nakupu kitare je najprej zelo pomembno, ali ste popoln začetnik ali pa ste se s kitaro že srečali. Ker je na voljo tudi kar nekaj vrst kitar, se bomo te teme dotaknili v naslednjih vrsticah. Eden od morebitnih pokazateljev, katera kitara bi bila prava za vas, je tudi zvrst glasbe, ki vam je pri srcu.
Če se navdušujete nad tršimi rock ali metal ritmi, bo za vas verjetno bolj privlačna električna kitara, na kateri boste lahko preigravali priljubljene »solaže«. V primeru, da bi radi igrali balade ali klasiko, pa boste posegli po klasični oziroma akustični kitari.
Kaj upoštevati pri izbiri kitare?
Če se zanimate za nakup kitare, gre izpostaviti predvsem troje:
- Pri izbiri kitare boste morali vsekakor upoštevati stopnjo znanja ali predznanja igranja kitare.
- Potem je tu še starost, na katero je vezana velikost same kitare.
- Prav tako je zelo pomembno, ali ste levičar ali desničar. V osnovi gre pri tem za pozicijo strun od najdebelejše do najtanjše, a tudi za določene druge podrobnosti, kot je denimo matica na vrhu kitarskega vratu električne kitare in kota magneta, pod katerim je v trup kitare vstavljen. Pri klasični in akustični kitari pride do razlike še v notranji opori, ki izenačuje napetost kitare.
Vrste kitar in njihove značilnosti
V nadaljevanju vam predstavljamo osnovne vrste kitar: električno, klasično in akustično. Ko boste spoznali njihove lastnosti, bo nakup kitare zagotovo precej lažji.
1. Električna kitara
Če bo vaš izbor električna kitara, se morate zavedati, da to priljubljeno brenkalo ne bo vse, kar boste potrebovali. Da boste iz električne kitare izvlekli kakšen zvok, boste potrebovali še ojačevalec in kakšen kitarski efekt. Električna kitara lahko zveni namreč tudi kot akustična, verjetneje pa si boste zaželeli efekta, kot ga ima kitara iz vašega priljubljenega benda.
Igranje na električno kitaro je nekoliko lažje s stališča preprijemanja strun. To je precej manj naporno kot pri akustični kitari, kjer blazinice prstov precej močneje trpijo. Prav nobenega strahu ni, da bi zaradi vašega igranja bolela ušesa še sosede. V ojačevalec boste enostavno vtaknili slušalke in uživali v svojih mojstrovinah. Konec koncev pa vas morda bolj zanima elektro akustična kitara ali električna bas kitara?
2. Klasična kitara
V tem primeru gre za klasično izvedenko kitare, ki ima nameščene tri plastične in tri kovinske strune. Ta kitara je najprimernejša za začetnike, tisti kvalitetnejši modeli pa seveda služijo kot koncertna glasbila.
Prav tri plastične strune izdatno pripomorejo k temu, da po koncu vadbe ne boste tarnali zaradi bolečih prstov. Klasična kitara je namenjena glasbenikom, ki jih zanima izvajanje klasičnih melodij na način ubiranja strun s prsti. Širina kitarskega vratu je širša kot pri akustični izvedbi.
3. Akustična kitara
Akustična kitara je močno podobna klasični. Na prvi pogled obe vrsti ločimo že glede na to, kakšne strune uporabljata. Če smo dejali, da so na klasični kitari napete tri plastične in tri kovinske, pa so na akustični kitari vse strune kovinske. Akustično kitaro boste izbrali vsi tisti, ki vam je pri srcu preigravanje popularnih skladb s pomočjo akordov.
Pri tem si boste največkrat pomagali s trzalico, če seveda nimate namena pustiti rasti svojih nohtov. Naj vas ne odvrne podatek, da konice prstov najbolj trpijo pri igranju akustične kitare. To bolečo izkušnjo boste imeli nekaj dni, nato pa bo koža na konici prstov otrdela in pritiskanje strun ob vrat kitare bo postalo povsem enostavno. Širina kitarskega vratu je ožja kot pri klasični izvedbi, zato je preprijemanje strun lažje.
Oblika kitare
Oblika kitare bo odločala o tem, ali se boste med igranjem nanjo počutili dobro ali ne. Lahko se zgodi, da boste zaradi določene oblike kitare zdržali le kakšnih 10 minut, preden vas bo vse bolelo. Pri tem je potrebno gledati tako na velikost trupa kitare kot tudi na sam vrat.
Najbolje bo, da v glasbeni trgovini sedete s kitaro v naročju in preverite počutje po nekaj minutah igranja nanjo. Zelo pomemben bo tudi vrat kitare in velikost ubiralke. Ljudje smo si namreč različni. Večji, manjši, daljše ali krajše roke, seveda pa enako velja tudi za prste.
Želimo vam uspešen nakup kitare in veliko prijetnih uric ob brenkanju najljubših melodij!