Slovenija je polna čudovitih kotičkov, ki so odlični za izlet. Vsekakor bi bil greh, če bi se čez vikend omejili le na izlet do nakupovalnega središča in nazaj, ko pa je tako v mestih kot na podeželju mogoče najti marsikaj zanimivega. Med izleti po Sloveniji se najde nekaj za vsak okus!
1. Veslanje po jezerih in rekah
Med najlepše kotičke Slovenije lahko štejemo tiste, ki se skrivajo ob naših rekah in jezerih, te pa najlaže odkrivamo tako, da smo na gladini. Mirne vode, na primer Bohinjsko, Blejsko, Šmartinsko in druga jezera, ter nekatere reke, na primer Krka ali Kolpa, so pravi raj za veslače vseh vrst.
Ob njih si lahko marsikje izposodite kajak ali kanu, prav tako pa deske za supanje oziroma tako imenovano stoječe veslanje, ki je eden najhitreje rastočih vodnih športov.
2. Večje in manjše vzpetine
Slovenci smo narod planincev, zato velja med izleti po Sloveniji poudariti, da se skoraj na vsaki višji vzpetini nahaja planinska koča, kjer so vedno veseli izletnikov. Pojdite iz Zasavja na Kum, iz Logarske doline na Okrešelj, iz okolice Rogatca na Boč in tako naprej. Ni vam potrebno ravno v Alpe, da bi se imeli lepo. In če vam hoja ne prija preveč? Ne pozabite, da je možno precej visoko priti tudi z avtomobilom ali s kabinskimi žičnicami, nato pa se lahko na vrhu odločite za piknik.
3. Slovenski gradovi in dvorci
Gotovo ste že bili na ljubljanskem, ptujskem in celjskem gradu. Če še ne, pa le pot pod noge. Poleg teh pa imamo v Sloveniji še nekaj drugih lepih gradov, ki si jih izplača ogledati tako z arhitekturnega in zgodovinskega vidika kot tudi zaradi raznih razstav in dogodkov, ki v njih niso redki. Med izleti po Sloveniji naj bo tako morda tudi obisk grada v Kostelu, Brežicah, gradu Strmol in podobno.
4. Muzeji in zbirke na prostem
V Šentrupertu stoji dežela kozolcev. V Olimju najdete deželo čarovnic. Tudi Bolnišnica Franja je obnovljena in vredna ogleda. Če si nekoliko bolje ogledate strani turističnih društev v najrazličnejših krajih, pa boste odkrili še marsikatero razstavo ali muzej na prostem.
5. Tematske poti
Skoraj vsaka občina ima svojo tematsko pot, večje pa jih imajo celo več. Običajno se nanašajo na zgodovino posameznega kraja ali področja, prav tako pa na njegove naravne posebnosti. Ne, pri nas nimamo samo vinskih poti, temveč je še bolj zanimiva marsikatera učna pot, ki nam pomaga širiti obzorja v prijetni, neokrnjeni naravi.