Najpogostejša oblika inhalacijskih alergij, torej takšnih, kjer alergene vdihavamo, je prav alergija na pršice. To so mikroskopske žuželke, ki se hranijo z odmrlimi kožnimi celicami, te pa se običajno nahajajo na posteljah, oblazinjenih delih pohištva, na preprogah in zavesah, plišastih igračah in podobnih mehkih površinah. Alergeni pršic so njihovi iztrebki, v katerih se nahajajo določene beljakovine, ki nemalo komu v telesu sprožijo alergijsko reakcijo. Če so vam na alergijskih testih odkrili alergijo na pršice, vam bodo v pomoč nasveti, kaj vse lahko naredite, da do alergijske reakcije ne bi prišlo.
Izogibanje alergenov
Najbolj se pred alergijsko reakcijo zaščitite z ukrepi, povezanimi z izogibanjem alergenov.
Po izkušnjah sodeč je najpomembnejši ukrep nakup antialergijskih prevlek, blazin in vzglavnikov, saj so mnogim posameznikom prav ti najbolj pomagali pri premagovanju alergije na pršice. Poleg tega je zelo pomembno, da posteljnino operete enkrat tedensko, in sicer na vsaj 60 °C. Ker se pršice najhitreje množijo na vlagi in toploti, je eden izmed poglavitnih ukrepov tudi redno in temeljito zračenje prostorov. Število pršic boste zmanjšali tudi z zamenjavo plišastih igrač za druge, npr. lesene, z odstranitvijo preprog, zaves in oblazinjenega pohištva. Oblačila, ki vam že dlje ležijo v omari, pa pred uporabo operite.
Nad pršice s skrbjo za čistočo
Alergija na pršice zahteva tudi povečano skrb za čistočo v stanovanju. To pomeni redno brisanje prahu (priporočamo elektrostatično krpo) in redno sesanje. Z drugimi besedami alergiji na pršice namreč rečemo tudi alergija na prah, zato je pomembno, da je v stanovanju vedno čim manj prahu. Če ste prav vi tisti, ki imate alergijo, za sesanje in brisanje prahu poprosite nekoga drugega ali pa si nadenite zaščitno masko. Po sesanju pa odprite okna na stežaj vsaj za pol ure, da se zrak zamenja, morebitni prašni delci pa prenehajo krožiti po prostorih. Poleg sesalca vam bo prav prišel tudi parni čistilec, ki pa mora biti dovolj močan, da se boste s paro znebili mikroorganizmov.
Alergija na pršice zahteva red in disciplino
Čeprav se nekateri posamezniki alergije na pršice uspešno rešijo z zdravljenjem, npr. z imunoterapijo, pa še vedno velja, da lahko največ naredite z zmanjševanjem populacije pršic v stanovanju oziroma z izogibanjem alergenom. Možnih ukrepov je kar precej, zato je zelo pomembno, da ohranjate red in disciplino, ter da pridno skrbite za stalno pranje posteljnine, brisanje prahu in čiščenju prostorov.