Morda ste se ob prebiranju naslova nekoliko zdrznili in si rekli, da ste naleteli na članek, v katerem se bo poveličevalo in opevalo dejavnost, za katero ste sami mnenja, da ni prav nič posebnega. Res je, varjenje smo izpostavili z nekoliko impozantnim naslovom, vendar z dobrim razlogom. Po tem, ko je pričelo po celem svetu primanjkovati varilcev in so postali neverjetno iskan kader, so namreč v ZDA ocenili, da je razlog za to precej očiten: pri njih naj bi bila kar polovica bruto družbenega proizvoda na nek način povezana z varjenjem.
Če dobro pomislimo, brez varjenja dejansko ne gre. Nujno je pri proizvodnji kovinskih izdelkov, gradnji in seveda izdelavi strojev. A če pogledamo nekoliko širše, skoraj ni posla, kjer ni potrebno varjenje samo po sebi ali pa izdelki, ki jih je potrebno variti. Prav zato ne preseneča niti podatek, da imajo varilci v primerjavi z marsikaterim drugim poklicem pri zaposlovanju neverjetne možnosti izbire. Tisti, ki ne želijo ostati doma, se lahko brez težav odpravijo v tujino.
Robotsko varjenje je pomoč, ne konkurenca
Tako kot v drugih poslih tudi pri varjenju pogosto slišimo, da človeka izpodrivajo roboti. Morda bi lahko rekli, da je prav pri varjenju ogroženost še večja, saj so varilni roboti v industriji najpogostejši. Vendar ni tako. Ročno varjenje je še vedno prisotno in nujno. Z ročnim varjenjem se skrbi za varjenje na terenu, prav tako pa se MIG, MAG, TIG in obločno varjenje izvaja tudi v delavnicah. Robotsko varjenje povsod ne more poskrbeti za delo, ki ga lahko opravi človek. Če vas varjenje zanima podrobneje in bi radi pridobili čim več tehničnih informacij o poklicu, ki je tako iskan, vam lahko veliko znanja ponudi knjiga Tehnologija varjenja.
Kdaj pa so roboti lahko v veliko pomoč? Takrat, kadar se zahteva velika natančnost, skrajšanje časa delovnega procesa, natančna pot in optimizacija gibanja, ko je treba poskrbeti za množico ponovitev oziroma za veliko število izdelkov. Človek takrat nastopi kot operater, torej je še vedno izjemno pomemben, vendar pa mu naporno fizično delo, ki je v primeru velike količine enakih izdelkov tudi neverjetno monotono, olajša robot.
Kako delujejo roboti za varjenje?
Pri robotu Motoman HP20-6, ki ga uporabljajo v podjetju Kovinc d.o.o., je robot nameščen na sredi pozicionerja, ki ima dve H-mizi in tri robotske osi. Pozicioner se lahko simetrično obremeni s 500 kg na vsako stran. Varjence se vpne, robot pa se loti varjenja po vnaprej pripravljenem programu. V njem so določeni vsi gibi, ki si sledijo tako, da je postopek kar najbolj optimiziran. Robot se kalibrira sam, sicer pa se kontrola in diagnostika robotskih sistemov opravljata na daljavo. Robotsko varjenje je izjemno natančno in hitro.